„უხეში დათვლით, ასე გამოდის. მისი ერთი ნაწილი 30-31 დეკემბერს უკვე მიიმართა საქველმოქმედო ფონდში და ასახულია იმ სიაში, რომელიც თქვენ მოიპოვეთ და რომლის გამოქვეყნებასაც ამ ინტერვიუსთან ერთად გეგმავთ. რაც შეეხება თანაინვესტირების ფონდის მიერ დაფინანსებულ სხვა ბიზნეს-პროექტებს და ამ პროექტებში განთავსებულ, ნარჩენ კაპიტალს, როდესაც ამ აქტივებს, წმინდა ტექნიკური თვალსაზრისით, საკრედიტო თუ სხვა სახის, ბიზნესურთიერთობებისთვის დამახასიათებელი, ტვირთისგან  გამოვათავისუფლებთ, ასევე გადავცემთ საქველმოქმედო ფონდს, ან უძრავი ქონების სახით, ან მოვახდენთ მის რეალიზაციას და ფულად რესურსებს მივმართავთ ფონდში. იგივე ბედი ეწევა ფერწერული ტილოების კოლექციას, რომელიც ასევე ამ ნარჩენი კაპიტალის ნაწილია. კოლექციის ერთი ნაწილი უკვე გაიყიდა, ფული კი ფონდში მიიმართა. როდესაც დანარჩენი ნახატების რეალიზაცია მოხდება, სახსრები ასავე საქველმოქმედო ფონდს გადაეცემა. თუმცა არ არის გამორიცხული, რომ მათ რეალიზაციას არ დაველოდოთ და ნაწილი ნამუშევრების სახით გადავცეთ ფონდს“ – განაცხადა ბიძინა ივანიშვილმა.
ქმრის ღალატი, მძიმე დაავადება და საბოლოოდ ნაპოვნი ბედნიერება – თურქი სუპერვარსკვლავის, ნესლიჰან ათაგულის ცხოვრება კამერებს მიღმა
ნესლიჰან ათაგულს თურქეთში "სერიალების დედოფალს" უწოდებენ. თურქი მსახიობი ცნობილი გახდა არა მხოლოდ გამორჩეული გარეგნობით, არამედ რომანტიკული როლების ნიჭიერი შესრულებით. სერიალში, სადაც ნესლიჰანი თამაშობს, გოგონებს უწევთ ყველანაირი უბედურების გადალახვა, თუმცა ფინალში ჯილდოს სახით - სიმპათიური პრინცი და პირადი ბედნიერება ელოდება. თავად მსახიობის ცხოვრებაში კი ყველაფერი სხვანაირად არის. სილამაზე ცხოვრებაში სასჯელად ექცა, რამაც ბევრი უბედურება მოუტანა.ნესლიჰანის მშობლები სტამბოლში 80-იანი წლების ბოლოს საბჭოთა კავშირიდან ჩამოვიდნენ. მსახიობის დედა ბელორუსიაში დაიბადა, მამა და მისი ყველა წინაპარი ჩერქეზები არიან. თავად ნესლიჰანი თურქეთში დაიბადა. ემიგრანტების ოჯახი საკმაოდ მოკრძალებულად ცხოვრობდა: მამა მძღოლად მუშაობდა, დედა დიასახლისი იყო და ვაჟს და ქალიშვილს ზრდიდან. ნესლიჰანი რვა წლის იყო, როდესაც მამასთან ერთად ფილმს უყურა, დასრულების შემდეგ კი მტკიცედ თქვა, რომ მსახიობი გახდებოდა.ნესლიჰანი გაიზარდა, მაგრამ კინოზე ოცნება არ მიუტოვებია. 13 წლის ასაკში დამოუკიდებლად მოიპოვა კასტინგის სააგენტოს მისამართი და ტელეფონის ნომერი. გასაუბრებაზე დედასთან ერთად მივიდა, რომელიც წინააღმდეგი იყო შვილის მსახიობობის. უნდოდა, გოგონას ოჯახი შეექმნა და ქმარ-შვილთან ერთად მშვიდად ეცხოვრა.ნესლიჰანი სააგენტომ მიიღო და მალე დამწყები მსახიობი რეკლამებში გადაიღეს. ამას მოჰყვა პატარა როლები სერიალებში. 15 წლის ასაკში კი პირველი წარმატება მოვიდა - როდესაც სერიალში "ფოთლების დაცემა" გადაიღეს. მშობლები მიხვდნენ: მსახიობის პროფესია მათი ქალიშვილის მოწოდება იყო. ის ძალიან ბედნიერი იყო და გარდა ამისა, კარგ ფულს შოულობდა, რაც საშუალებას აძლევდა, მაგალითად, ძმისთვის მასწავლებლების ფული გადაეხადა.სერიალის "სტამბულის ორი სახის" გადაღების დროს გოგონა ქადირ დოგულუს შეხვდა. გრძნობები ორმხრივი აღმოჩნდა. ახალგაზრდებს ბევრი რამ ჰქონდათ საერთო: ქადირი ასევე ღარიბ ოჯახში გაიზარდა, მოზარდობისას მუშაობდა წყლის დამტარებლად და მისი ოცნება ბარმენობა იყო. მაგრამ ერთ დღეს ახალგაზრდა სერიალში "პატარა საიდუმლოებები" მიიწვიეს. ასე დაიწყო მისი სამსახიობო კარიერა. 2016 წელს შეყვარებულებმა იქორწინეს. გულშემატკივრები მთელ მსოფლიოში სუნთქვაშეკრული უყურებდნენ ქორწინების ცერემონიას სოციალურ ქსელებში. წლების შემდეგ კი ულამაზესი შვილი შეეძინათ.
საქართველოს მრავალფეროვანი იდენტობის ისტორია, სადაც აზანი და ეკლესიის ზარები ერთ ისტორიას ჰყვება-ირანის ელჩი ალი მოჯანი
საქართველოს მრავალფეროვანი იდენტობის ისტორია, სადაც აზანი და ეკლესიის ზარები ერთ ისტორიას ჰყვება-ირანის ელჩი ალი მოჯანი,,რამაზანის მარხვის პირველმა დილამ აღმოსავლეთ საქართველოში ქალაქ მარნეულის დათვალიერებით, რელიგიური ადგილების მოლოცვითა და სასულიერო პირებთან შეხვედრით ჩაიარა. სამას წელზე მეტი ხნის ისტორიის მქონე მეჩეთები მასპინძლობენ შიიტური აღმსარებლობის საქართველოს მოქალაქეთა უმსხვილეს რელიგიურ შეკრებებს. ეს მეჩეთები მხოლოდ სალოცავი სივრცეები არ არის; ისინი იმ საზოგადოების ცოცხალ ისტორიულ მეხსიერებას წარმოადგენს, რომელმაც მართლმადიდებელი ქრისტიანული უმრავლესობის ქვეყანაში შეძლო საკუთარი რელიგიური იდენტობის შენარჩუნება ქართული ეროვნული იდენტობის პარალელურად. ამ ნაგებობების ძველი გუმბათებისა და კედლების ჩრდილში ჩანს თანაცხოვრების ნარატივი, სადაც აზანის ხმა ეკლესიის ზარებს კი არ უპირისპირდება, არამედ ამ ქვეყნის მრავალშრიანი ისტორიის გაგრძელებად ისმის. საქართველო, სადაც მართლმადიდებლურ ქრისტიანობას შორეულ წარსულში აქვს ღრმა ისტორიული ფესვები გადგმული, მუდამ წარმოადგენდა კულტურებისა და რელიგიების გადაკვეთის სივრცეს. მარნეულში მეჩეთების არსებობა კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს, რომ რელიგიური მრავალფეროვნება ამ ქვეყნის სოციალური ქსოვილის ორგანული ნაწილია. ეს მრავალფეროვნება, ურთიერთპატივისცემის ეთიკურ კომპონენტთან ერთად, შესაძლოა იქცეს ეროვნული სტაბილურობის და ერთიანობის კაპიტალად. ისტორიული თვალსაზრისით, ეს ადგილები ცხადყოფს, რომ საუკუნეების განმავლობაში მიმდინარე პოლიტიკურმა ცვლილებებმა და საზღვრების გადანაწილებამ ვერ შეძლო ადამიანური და კულტურული კავშირების განადგურება. ეთიკური თვალსაზრისით, გზავნილი ნათელია: ვერც ერთ საზოგადოება სხვისი განზე გაწევით ვერ განმტკიცდება. ნებისმიერი საზოგადოება მდგრადობას აღწევს ურთიერთღირსების აღიარებით. სოციალური თვალსაზრისით კი, ეს მეჩეთები წარმოადგენს მუსლიმთა აქტიური მონაწილეობის ნიმუშს საქართველოს საზოგადოებრივ ცხოვრებაში. აღმსარებლობით მუსლიმი მოქალაქეები, თავიანთ ქრისტიან თანამოძმებთან ერთად იღწვიან მშვიდი და დაბალანსებული მომავლის ასაშენებლად. რამაზანი მარნეულში მხოლოდ რელიგიური რიტუალი არ არის; ეს არის შესაძლებლობა თანაცხოვრების, დიალოგისა და იმ კავშირების გაძლიერებაზე დაფიქრებისათვის, რომლებიც რელიგიურ განსხვავებებს აღემატება და ურთიერთპატივისცემასა და საერთო პასუხისმგებლობაზეა დაფუძნებული- ამის შესახებ საქართველოში ირანის ელჩი სეიედ ალი მოჯანი სოციალურ ქსელში წერს.